2024-11-27
Jak Polacy się dokształcają?
W październikowym sondażu po raz pierwszy poruszyliśmy zagadnienie dokształcania się i podnoszenia swoich kwalifikacji przez Polaków podczas szkoleń wykraczających poza regularną edukację. Jak się okazało, większość Polaków (64%) uczestniczyła w takich „nadprogramowych” kursach lub studiach podyplomowych i poszerzała swoje kompetencje wyniesione ze szkół bądź regularnych studiów. Co szósty badany (17%) dokształcał się w ten sposób w ciągu ostatniego roku, co ósmy (13%) w ciągu ostatnich 2–3 lat, a co trzeci (34%) jeszcze dawniej. Więcej niż jedna trzecia badanych (35%) nigdy tego nie robiła.
|
W jakich dziedzinach doszkalali się badani? Odpowiedzi były bardzo zróżnicowane, chociaż pewne kategorie powtarzały się znacznie częściej niż inne. Na czoło wysuwały się kursy komputerowe i informatyczne (wskazało je 12% uczestniczących w szkoleniach), zarówno te mniej zaawansowane, dotyczące obsługi podstawowych programów komputerowych, jak i bardziej zaawansowane szkolenia z zakresu programowania. Na drugiej pozycji plasowały się kursy obsługi urządzeń, sprzętu czy maszyn innych niż komputery (10%), takich jak np. koparka, wózek widłowy czy kasa fiskalna. Trzecia kategoria najczęściej wymienianych szkoleń to kursy techniczno-robotnicze (9%), obejmująca np. kursy na spawacza, ślusarza czy murarza. Nieco rzadziej wymieniane były szkolenia z dziedziny finansów i rachunkowości (8%), a pierwszą piątkę zamykały kursy języków obcych (7%).
Więcej na ten temat wkrótce w komunikacie.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (414) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI); wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS; samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę.Badanie zrealizowano w dniach od 3 do 13 października 2024 roku na próbie liczącej 1025 osób (w tym: 59,9% metodą CAPI, 24,7% – CATI i 15,4% – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.