2017-01-02
Stosunek do Niemcw
Trzeciego padziernika mija 24. rocznica zjednoczenia Niemiec. Warto przy tej okazji przypomnie, jak w ostatnim dwudziestoleciu zmieniao si nastawienie do naszych zachodnich ssiadw.
Od ponad dwudziestu ju lat monitorujemy zmiany nastawienia Polakw do rnych narodw, w tym rwnie do Niemcw. W tym czasie nastawienie do naszych zachodnich ssiadw zdecydowanie si poprawio. W porwnaniu z pierwszym pomiarem z roku 1993 znaczco wzrs odsetek badanych deklarujcych sympati do Niemcw (z 23% do 39%), za odsetek wyraajcych niech zdecydowanie si zmniejszy (z 53% do 30%).
Mona przypuszcza, e stosunek do innych narodw – w tym rwnie do Niemcw – w wikszym stopniu ni kiedy ksztatowany jest przez osobiste dowiadczenia, a w mniejszym stopniu przez stereotypy i wyobraenia. Z naszych bada wynika, e w cigu ostatnich dwch dekad znaczco wzrs odsetek Polakw wyjedajcych za granic, a Niemcy s nie tylko krajem czstych migracji zarobkowych, lecz rwnie najczciej obieranym kierunkiem zagranicznych wyjazdw wypoczynkowych (19% wyjedajcych za granic w celach turystyczno‑wypoczynkowych).
Prezentowane dane pochodz z bada „Aktualne problemy i wydarzenia” realizowanych w latach 1993–2014. Por. komunikaty CBOS: „Poakcesyjne migracje zarobkowe”, listopad 2013; „Stosunek Polakw do innych narodw”, luty 2014; „Wyjazdy wypoczynkowe Polakw w 2013 roku i plany na rok 2014”, luty 2014.