UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 
OGŁOSZENIA
Praca dla ankieterów ... więcej >
 

CBOSNEWS

42/2020

2020-12-11

Polacy o warunkowości w budżecie UE

Przywódcy państw unijnych porozumieli się co do powiązania wypłat funduszy unijnych ze stanem praworządności. Wprawdzie kwestia wprowadzenia mechanizmu warunkowości i jego skutków dla naszego kraju nie jest łatwa do oceny dla szerszej opinii publicznej, jednak w ostatnich kilku tygodniach Polacy mieli okazję zapoznać się z argumentacją zwolenników i przeciwników tego rozwiązania dotyczącą m.in. z jednej strony obaw przed utratą suwerenności przez Polskę, z drugiej – groźby polexitu.
Opinie na temat uzależnienia wypłat funduszy unijnych od przestrzegania praworządności są podzielone, jednak więcej osób popiera wprowadzenie mechanizmu warunkowości (46%) niż jest temu przeciwnych (36%).
Rysunek
Za powiązaniem wypłat funduszy unijnych ze stanem praworządności opowiada się ponad połowa (52%) zwolenników członkostwa Polski w UE. Większość przeciwników obecności naszego kraju w UE jest temu przeciwna (73%).
Mechanizm warunkowości popiera 74% badanych oceniających że członkostwo w UE nie ogranicza zbytnio suwerenności Polski. Z kolei większość osób (74%) uważających, że przynależność do UE nadmiernie ogranicza suwerenność naszego kraju, jest przeciwna powiązaniu wypłat funduszy unijnych z praworządnością.
Więcej na ten temat wkrótce w komunikacie.
 
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (367) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.
Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod:
– wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI),
– wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS,
– samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.
We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 30 listopada do 10 grudnia 2020 roku na próbie liczącej 1010 osób (w tym: 42,2% metodą CAPI, 44,0% – CATI i 13,9% – CAWI).
CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.
 
 
Przewiń do góry
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej
ul. Świętojerska 5/7 00-236 Warszawa
tel. 22 625 76 23 e‑mail: info@cbos.pl
NIP: 5262135442 REGON: 012908368 KRS: 0000070275
Przewiń do góry