2021-12-20
Pewność Sojuszu Północnoatlantyckiego
Od poprzedniego pomiaru w lutym 2020 roku znacznie zmniejszyło się poczucie pewności Sojuszu Północnoatlantyckiego, które plasuje się obecnie na rekordowo niskim poziomie (monitorujemy je od 2014 roku). Blisko połowa Polaków (49%, spadek o 19 punktów procentowych) uważa, że nasz kraj może być pewny zaangażowania sojuszników w ewentualną obronę naszych granic, natomiast ponad jedna trzecia (36%, wzrost o 13 punktów) – najwięcej, odkąd o to pytamy – jest przeciwnego zdania. Zbliżony odsetek niemających pewności co do pomocy ze strony NATO rejestrowaliśmy we wrześniu 2014 roku, czyli w pierwszym roku trwania konfliktu zbrojnego na wschodniej Ukrainie (a dokładniej – po szczycie w Newport, na którym przedstawiciele państw sojuszniczych potępili Rosję za militarną interwencję na Ukrainie).
Więcej na ten temat wkrótce w komunikacie.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (380) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.
Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod:
– wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI),
– wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS,
– samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.
We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 29 listopada do 12 grudnia 2021 roku na próbie liczącej 1063 osoby (w tym: 47,0% metodą CAPI, 35,7% – CATI i 17,3% – CAWI.
CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.