2017-01-02
Szanowni Pastwo,
nie jest to temat "na lato", ale - doceniajc jego wag - w badaniach czerwcowych powicilimy mu sporo miejsca. Statystyki i psychiatrzy alarmuj: liczba osb, ktre cierpi na zaburzenia psychiczne, systematycznie ronie. Wzrasta liczba pacjentw leczonych w ramach opieki ambulatoryjnej i caodobowej. Nie jest to zjawisko marginesowe - np. w roku 2006 takich osb byo okoo 1,6 mln (patrz: http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/78.htm). Jeeli doliczymy do tego czonkw ich rodzin, bdziemy mieli wyobraenie o skali problemu.
Co Polacy myl o swoim zdrowiu psychicznym? Czy sytuacja jest - ich zdaniem - na tyle powana, e naleaoby stworzy Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego?
Mirosawa Grabowska
Dyrektor CBOS
Polacy o niepokojach, zagroeniach i oczekiwaniach dotyczcych zdrowia psychicznego
Prawie co trzeci Polak (29%) przyznaje, e spord chorb wywoujcych szczeglny lk najbardziej obawia si chorb psychicznych; niemal tyle samo osb (31%) deklaruje, e czasami niepokoi si o swoje zdrowie psychiczne.
Zdecydowana wikszo ankietowanych (72%) uwaa, e warunki ycia w Polsce s szkodliwe dla zdrowia psychicznego ludzi i zwikszaj zagroenie chorobami psychicznymi. Zaprzecza temu niemal co pity respondent (18%).
Za czynniki najbardziej zagraajce zdrowiu psychicznemu badani uznaj: bezrobocie (62%), kryzys rodziny (53%), naduywanie alkoholu i narkotykw (46%), bied (37%), a take niepewno jutra (24%), nadmierne tempo ycia (20%) i ze stosunki midzy ludmi (17%).
Znaczna wikszo Polakw (69%) opowiada si za utworzeniem Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, ktrego zadaniem byoby zapobieganie zagroeniom zdrowia psychicznego i unowoczenienie lecznictwa psychiatrycznego. Co smy badany (13%) uznaje t inicjatyw za niepotrzebn.
Zwolennicy NPOZP w zdecydowanej wikszoci (80%) popieraj jego utworzenie nawet wtedy, gdyby oznaczao to konieczno ograniczenia wydatkw na inne wane cele spoeczne.
Prezentowane dane pochodz z badania "Aktualne problemy i wydarzenia" (217) zrealizowanego w dniach 6-9 czerwca 2008 r. (N=1107)