2017-01-02
Szanowni Pastwo,
mimo przemian cywilizacyjnych Polacy niewiele si zmieniaj: treci ich ycia nadal pozostaje przede wszystkim rodzina i praca. Czciej ni dotychczas korzystaj z ycia i podruj, co porednio wiadczy o wzrastajcej zamonoci polskiego spoeczestwa.
Jednoczenie Polacy raczej nie chc rozszerzania zakresu pomocy spoecznej. Pytanie, czy jest to przejaw upowszechniajcego si mylenia ekonomicznego czy raczej rosncego spoecznego egoizmu, musi pozosta bez odpowiedzi.
Mirosawa Grabowska
Dyrektor CBOS
Rodzina i praca treci codziennego ycia Polakw
W cigu ostatnich dwudziestu lat niemal nie zmienia si hierarchia celw i de stanowicych tre codziennego ycia Polakw. Nadal najczciej wymieniane jest ycie rodzinne, a nastpnie praca. Na dalszych miejscach, ze znacznie mniejszym odsetkiem wskaza, znajduj si: ochrona zdrowia, zdobywanie pienidzy oraz przetrwanie.
Wyranie rzadziej ni dziesi lat temu absorbuje Polakw praca, zdobywanie pienidzy i denie do przetrwania, nieco czstsze natomiast s deklaracje dotyczce korzystania z ycia (powicania czasu na rozrywki i inne przyjemnoci) oraz podrowania. Okazuje si, e wanym zajciem jest rwnie remontowanie i urzdzanie domu lub mieszkania, czego nie uwzgldniay poprzednie badania.
Prezentowane dane pochodz z badania "Aktualne problemy i wydarzenia" (218) zrealizowanego w dniach 4-7 lipca 2008 r. (N=1094)
Pomoc spoeczna
W ostatnich czterech latach, kiedy zauwaalnie poprawia si kondycja materialna Polakw i ich samopoczucie psychiczne, zmieniy si take zapatrywania na zasig pomocy spoecznej. Wprawdzie nadal najczstsza jest opinia, e jej zakres jest zbyt may, jednak wyraa j mniej osb ni w 2004 roku.
Znaczco zmalaa te (z 74% w 2004 roku do 57% obecnie) liczba osb, ktre uwaaj, e w Polsce na pomoc tym, ktrzy nie s w stanie radzi sobie samodzielnie, wydaje si ze rodkw publicznych za mao pienidzy.
Prezentowane dane pochodz z badania "Aktualne problemy i wydarzenia" (219) zrealizowanego w dniach 1-4 sierpnia 2008 r. (N=1076)