2025-03-25
Większość Polaków wątpi w zdolność Europy do podtrzymywania ukraińskiej obrony bez pomocy USA
W reakcji na posunięcia Donalda Trumpa względem Ukrainy wielu europejskich komentatorów oraz czołowych polityków, takich jak Emmanuel Macron czy Friedrich Merz, sugerowało, że nie należy już polegać na pomocy Amerykanów i Europa powinna przyspieszyć zbrojenia, a także przygotować się na samodzielne wspieranie ukraińskiej obrony. Pojawiają się też doniesienia, że Stany Zjednoczone rozważają rezygnację z dowodzenia siłami NATO w Europie, co mogłoby stanowić wstęp do całkowitego opuszczenia Sojuszu i jeszcze pogłębiłoby osamotnienie Europejczyków w obliczu rosyjskiego zagrożenia. Czy jednak Europa byłaby w stanie samodzielnie, bez wsparcia USA, wspierać Ukrainę w takim stopniu, żeby umożliwić jej dalszą, skuteczną obronę? Nasi badani odnieśli się do tej możliwości raczej sceptycznie – większość (60%) udzieliła odpowiedzi przeczącej i tylko nieco więcej niż co czwarty (28%) stwierdził, że Europa byłaby do tego zdolna.
|
W zdolność Europy do samodzielnego podtrzymywania ukraińskiej obrony wyraźnie częściej wierzą mężczyźni, osoby lepiej wykształcone oraz wyznające poglądy lewicowe. Warto podkreślić, że ten wynik naszych badań, a także wcześniejsze pomiary pokazują, że obecnie w Polsce to kojarzona z pacyfistycznymi postawami lewica w znacznie większym stopniu wierzy w sens oraz powodzenie dalszych wysiłków wojennych Ukraińców oraz zbrojenia się krajów europejskich.
Więcej na ten temat wkrótce w komunikacie.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (419) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI); wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS; samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 6 do 16 marca 2025 roku na próbie liczącej 1047 osób (w tym: 62,3% metodą CAPI, 23,6% – CATI i 14,1% – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.