2017-01-02
Szanowni Pastwo,
nasze badania ukazuj zoony obraz relacji Polakw z parafi. W wikszoci praktykuj oni w swojej lokalnej parafii i z ni czuj si zwizani, ale jednoczenie nie maj i nie chc mie wpywu na to, co si w niej dzieje. Zapewne takie wanie s katolickie i polskie tradycje: duchownych sobie nie wybieralimy, a rola wieckich w parafiach jest wci niewielka. Mona dostrzega w tym si Kocioa oraz due zaufanie, jakim obdarzany jest i Koci jako cao, i jego lokalny reprezentant - parafia. Wierni nie czuj potrzeby kontrolowania proboszcza, np. w kwestiach ekonomicznych, ale nie czuj te potrzeby wspdziaania z nim ani w sprawach zarzdzania dobrami parafii, ani duszpasterskich.
Mirosawa Grabowska
Dyrektor CBOS
Co czy Polakw z parafi?
Ankietowani w zdecydowanej wikszoci (72%) deklaruj, e parafia dziaajca w ich spoecznoci lokalnej jest podstawowym miejscem ich praktyk religijnych. Ponad jedna sidma badanych (15%) przyznaje, e na og nie bierze udziau w praktykach religijnych lub pojawia si w kociele jedynie z okazji lubu, chrztu, pierwszej komunii, pogrzebu itp. uroczystoci.
Zdecydowana wikszo respondentw (74%) uwaa si za czonkw parafii dziaajcej w ich miejscu zamieszkania, co czwarty za (25%) nie czuje si z ni zwizany.
Poczucie wpywu na sprawy parafii lokalnej ma co smy badany (13%) i tyle samo osb (13%) twierdzi, e wprawdzie nie maj wpywu, ale chciayby go mie. Niemal trzy czwarte respondentw (74%) deklaruje, e nie ma i nie chce mie wpywu na ycie swojej parafii.
Prezentowane dane pochodz z badania "Aktualne problemy i wydarzenia" (219) zrealizowanego w dniach 1-4 sierpnia 2008 r. (N=1076)