2017-03-14
Reforma UE – tak,
Europa dwóch prędkości – nie
Po spotkaniu przywódców Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii w Wersalu, podczas którego opowiedzieli się oni za Unią różnych prędkości, a przed ostatnim szczytem unijnym w Brukseli, na którym zdecydowano o reelekcji Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, postanowiliśmy sprawdzić oczekiwania Polaków dotyczące przyszłości Unii Europejskiej. Realizację krótkiego badania przeprowadzonego metodą wywiadów telefonicznych powierzyliśmy firmie Kantar Public (dawniej TNS).
Zdecydowana większość Polaków (75%) zgadza się z opinią, że Unia Europejska wymaga reformy. Potrzeby zmian nie widzi 15% badanych.
W ocenie przeważającej części Polaków odpowiedzią na problemy Unii Europejskiej i konieczność przeprowadzenia reform nie powinna być budowa Europy dwóch prędkości. Taką wizję Europy popiera ogółem 31% badanych, przeciw jest 54% ankietowanych. Stosunkowo najwięcej zwolenników różnego stopnia integracji krajów unijnych jest wśród ludzi młodych – do 24 roku życia (49% wobec 47% przeciwników).
Badanie CBOS zrealizowane przez Kantar Public (dawniej TNS) metodą wywiadów telefonicznych w dniach 8–9 marca 2017 roku na liczącej 1000 osób kwotowej próbie dorosłych Polaków.