WYDARZENIA
17.06.2025
Centrum Badań Ilościowych nad Polityką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przyznało nagrody w konkursie o Puchar Pytii. Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy wyróżnienie za sondaż przeprowadzony przed wyborami prezydenckimi 2025 roku.
Wyniki konkursu zostały ogłoszone 16 czerwca w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej, w sali nr 111 im. Henryka Wujca, podczas sesji naukowej pt. „Wybory prezydenckie - między formą a treścią”.
Wydarzenie zgromadziło ekspertów i badaczy zajmujących się różnymi aspektami prezydentury - od kompetencji głowy państwa, przez społeczne zaplecze zwycięzcy i komunikację w kampanii, aż po organizację wyborów. Wielopłaszczyznowe spojrzenie na wybory prezydenckie miało na celu pogłębienie analizy tego procesu.
W konkursie uwzględniane były sondaże i prognozy przeprowadzone i opublikowane w ostatnich dwóch tygodniach przed wyborami. Dla każdego ośrodka, który przeprowadził w tym okresie więcej niż jedno badanie opinii, uwzględniany był jedynie ostatni sondaż / prognoza.
Kapituła konkursu przeanalizowała wyniki sondaży i prognoz i porównała je z wynikami wyborów. Obliczone zostały odległości sondaży i prognoz od wyników wyborów przy użyciu różnych metryk (m.in.: D_STAT, L_1, L_2, L_INFTY). Im mniejsza odległość sondażu do wyników wyborów, tym lepszy sondaż.


Wyróżnienie odebrała Beata Roguska, Pełnomocnik ds. Przygotowania i Opracowywania Badań CBOS.
👉🔗 Link do transmisji na stronie Sejmu RP: Sesja naukowa Wybory prezydenckie - między formą a treścią - iTV Sejm
👉🔗Informacja na stronie Sejmu RP: Sesja naukowa w Sejmie dot. wyborów prezydenckich
19.05.2025
Z przyjemnością informujemy, że sondaż CBOS okazał się trzeci pod względem
jakości oszacowania wyników w pierwszej turze wyborów prezydenckich 2025! Był on przeprowadzany metodą CATI, CAWI i CAPI.
więcej
Ranking sondaży przeprowadzonych przed I turą wyborów prezydenckich 2025 🇵🇱 przygotowany został przez sprawdzamysondaże.pl

Największe punktowe odchylenie od wyniku wyborów jest w prognozie CBOS niższe od błędu losowego:
14.05.2025
Informujemy, że Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej kolejny już raz otrzymała
Certyfikat Jakości Badań PKJPA.
Po pomyślnym przejściu corocznego, niezależnego audytu procedur obejmującego: szkolenia ankieterów, rekruterów i audytorów, kontrolę jakości pracy terenowej, dokumentację projektów badawczych Zarząd OFBOR o przyznaniu CBOS Certyfikatu PJKPA na okres 12 miesięcy w kategoriach:
- badania F2F,
- badania CATI,
- badania jakościowe,
- badania CAWI.
więcej

"Certyfikat PKJPA to dokument przyznawany agencjom badawczym, które pomyślnie przejdą audyt weryfikujący przestrzeganie postanowień programu. Otrzymanie certyfikatu to zwieńczenie niezależnego audytu. Agencje, które z powodzeniem zakończą ten proces mogą powiedzieć, że ich jakość została obiektywnie zweryfikowana. To istotnie odróżnia je od innych, nieaudytowanych podmiotów badawczych, których jakość usług często pozostaje jedynie w sferze deklaracji.

Posiadanie Certyfikatu Jakości Badań PKJPA przez agencję to jasny sygnał dla jej potencjalnych klientów, że jakość jest traktowana przez nią priorytetowo. Certyfikacja firm badawczych w myśl polskiego prawa nie jest obligatoryjna. Program PKJPA jest samoregulacją branżową, która powstała na początku lat 2000 jako wspólna inicjatywa agencji badawczych chcących zaakcentować swoją transparentność i troskę o najwyższą jakość badań. Przed rozpoczęciem współpracy z agencją badawczą warto sprawdzić, czy posiada ona certyfikat PKJPA."
Źródło: https://www.pkjpa.pl/certyfikat-jakosci/
19.03.2025
W imieniu Katedry Studiów Politycznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Centrum Badania Opinii Społecznej oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce mamy przyjemność zaprosić Państwa na seminarium
„Prezydencja Polski w Radzie UE, o co nie baliśmy się zapytać?”, poświęcone prezentacji wyników sondaży dotyczących postrzegania Prezydencji.
więcej
Seminarium odbędzie się 26 marca, w godz. 14.00 - 15.30 w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie, ul. Jasna 14/16a w Warszawie.
Podczas seminarium zaprezentowane zostaną prezentacja wyniki dwóch sondaży przeprowadzonych w dniach 28 listopada do 8 grudnia 2024 roku przez CBOS, w tym jednego dla SGH dotyczące prezydencji. Badanie zostanie przeprowadzone również po zakończeniu Prezydencji.
Bardzo prosimy o potwierdzenie udziału w seminarium do 25 marca, mailowo na adres:
Pan Jakub Mirkowski, e-mail: jm129418@student.sgh.waw.pl
Program seminarium
14.00 – powitanie
- Pani dr Katarzyna Smyk, Dyrektorka Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce
- Dr hab., prof. UW, Ewa Marciniak, dyrektorka CBOS
- Dr hab., prof. SGH Małgorzata Molęda-Zdziech, kierowniczka Katedry Studiów Politycznych SGH, pełnomocniczka Rektora ds. współpracy z UE, Team Europe Direct
14.10 – 14.50 prezentacja wyników badań
- Dr hab., prof. UW, Ewa Marciniak, dr hab. prof. SGH, Małgorzata Molęda-Zdziech
14.50 – 15.30
- komentarze eksperckie zaproszonych gości
- sesja Q&A
15.30 – podziękowanie za udział i zamknięcie seminarium
Serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium.
Do zobaczenia wkrótce
Organizatorzy
14.03.2025
14.03.2025
Polecamy ciekawe analizy danych CBOS dr. hab. Pawła Ruszkowskiego, Beaty Roguskiej i Michała Feliksiaka pt.
Test wyborczej lojalności w Gazecie Wyborczej.
04.03.2025
"W pełni zgadzam się, że dzisiaj ciężko wyobrazić sobie debatę publiczną bez powoływania się na Państwa badania i analizy" - Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymon Hołownia
więcej

22.01.2025
Zachęcamy do wysłuchania audycji na antenie Polskiego Radia 24. Kacper Leśniewicz będzie komentował wyniki badania focusowego
„Polskie kobiety”.
więcej

Rozmowa na żywo na stronie: https://polskieradio24.pl/
Start: 22 stycznia, godz. 15:06.
„Polskie kobiety” to cykl jakościowych projektów badawczych CBOS, którego celem było przyjrzenie się opiniom kobiet na temat ich roli i praw w społeczeństwie. Badanie zostało zrealizowane metodą zogniskowanych wywiadów grupowych.
Posłuchaj audycji:
17.12.2024
Podczas seminarium sekcji socjologii cyfrowej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego pt.
"Polacy o sztucznej inteligencji: badania CBOS w kontekście Europejskiego Sondażu Społecznego" nasze dane zaprezentowały dr Edyta Umańska i mgr Karolina Augustyniak-Brzezińska.
więcej

04.11.2024
Informujemy, że 4 listopada 2024 r. zostało zawarte porozumienie w sprawie współpracy naukowo-badawczej między Centrum Badania Opinii Społecznej a Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Więcej informacji
TUTAJ.
więcej

04.11.2024
Miło nam poinformować, iż w tegorocznym rankingu Top Marka realizowanym przez Press i Instytut Monitorowania Mediów S.A. Centrum Badania Opinii Społecznej zajęło trzecie miejsce w kategorii agencji badawczych. Więcej na temat badania Top Marka:
https://topmarka.eu/.
15.10.2024
Dyrektor Fundacji CBOS dr hab. Ewa Marciniak wystąpiła podczas posiedzenia plenarnego Komitetu Prognoz PAN pt. „Społeczeństwo pierwszej połowy XXI wieku” z serii „Węzły gordyjskie okresu przesileń cywilizacyjnych” z referatem "Główne problemy społeczne i polityczne w perspektywie badań".
27.09.2024
Miło nam poinformować, że nasza koleżanka dr Edyta Umańska reprezentowała nas na festiwalu Insightów #INSUMMIT na Stadionie Narodowym. Wystąpiła w sesji FENOMENY z tematem „Ziębi mnie czy grzeje? Jakie emocje budzi AI w przeciętnym Polaku?”. Więcej informacji
TUTAJ.
13.06.2024
Informujemy, że Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej otrzymała
Certyfikat PKJPA na okres 12 miesięcy, w kategoriach: "Badania F2F”, „Badania CATI”, „Badania jakościowe” oraz „Badania CAWI”.
23.05.2024
Dyrektor Fundacji CBOS dr hab. Ewa Marciniak oraz badacze-analitycy Beata Roguska i Marcin Głowacki wzięli udział w seminarium eksperckim
„Entuzjazm, realizm, sceptycyzm? 20 lat członkostwa Polski w UE” zorganizowanym na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
więcej

09.05.2024
Dyrektor Fundacji CBOS dr hab. Ewa Marciniak oraz badacze-analitycy Beata Roguska i Marcin Głowacki wzięli udział w seminarium naukowym
„Od euroentuzjazmu do eurorealizmu – jak zmieniał się nasz stosunek do Unii Europejskiej. Wyzwania przyszłości” zorganizowanym przez prof. Małgorzatę Molędę-Zdziech w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Zaprezentowali wyniki badań dotyczących bilansu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej.
więcej

25.04.2024
W piątek 26.04 o godz. 10:00 Dyrektor Fundacji CBOS dr hab. Ewa Marciniak oraz badacze-analitycy Beata Roguska i Marcin Głowacki wezmą udział w konferencji prasowej pt.
„Entuzjazm, realizm, sceptycyzm? 20 lat członkostwa Polski w UE” organizowanej przez Polską Agencję Prasową.
więcej
Zaprezentują oni wyniki badań dotyczących postrzegania członkostwa Polski w UE. Wyniki badań skomentują ekspertki z Team Europe: prof. Małgorzata Molęda-Zdziech (Szkoła Głowna Handlowa w Warszawie, kierowniczka Katedry Studiów Politycznych) oraz prof. Marta Witkowska (Uniwersytet Warszawski). W konferencji wezmą udział członkowie koła naukowego „My dla Europy” z Uniwersytetu Warszawskiego. Zapraszamy do śledzenia transmisji z konferencji pod linkiem: https://pap-mediaroom.pl/.
04.04.2024

26.03.2024
08.03.2024
07.03.2024
05.03.2024
Dyrektor Fundacji CBOS dr hab. Ewa Marciniak wystąpiła w panelu dyskusyjnym
„Barometr kampanii – czyli co interesuje Polaków?” podczas IX Edycji Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.
więcej

03.03.2024
Badacz z Fundacji CBOS, Jonathan Scovil, wystąpił w Polskim Radiu 24, gdzie opowiedział o koordynowanym przez siebie badaniu fokusowym „Ukraińcy o swoim życiu w Polsce".
27.12.2023
Już jest! Najnowszy raport z serii Opinie i Diagnozy nr 52 pt.
Polacy w obliczu wojny na Ukrainiewięcej

27.12.2023
Premier Donald Tusk w swoim expose o wynikach badania CBOS
"Poczucie wpływu obywateli na sprawy publiczne".
więcej
30.11.2023
Z okazji święta Uniwersytetu Warszawskiego dyrektor Fundacji CBOS dr hab. Ewa Marciniak otrzymała Nagrodę Indywidualną III stopnia Rektora Uniwersytetu Warszawskiego za osiągnięcia organizacyjne.
28.11.2023
Centrum Badania Opinii Społecznej objęło swoim patronatem konferencję naukową „KOMUNIKACJA MEDIALNA 1: KOMUNIKOWANIE (SIĘ) W CIEKAWYCH CZASACH” zorganizowaną przez Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Śląskiego w Ustroniu. Podczas konferencji dyrektor Fundacji CBOS dr hab. Ewa Marciniak wystąpiła z referatem „Ekspozycja medialna orientacji ideologicznych w mediach”.
23.11.2023
Dyrektor Fundacji CBOS dr hab. Ewa Marciniak wystąpiła podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej
„Samorząd terytorialny wobec kryzysu i zagrożenia. Polskie doświadczenia kadencji 2018-2023” z referatem
„Postrzeganie samorządu terytorialnego w świetle badań opinii społecznej”.
więcej
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Kolegium Ekonomiczno-Społeczne Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
03.11.2023
Miło nam poinformować, iż w tegorocznym rankingu Top Marka realizowanym przez Press i PSMM Monitoring & More Centrum Badania Opinii Społecznej zajęło wysokie drugie miejsce w kategorii agencji badawczych. Cieszymy się, że nasza codzienna praca została doceniona.
więcej
Więcej na temat badania Top Marka: https://topmarka.eu/.
27.10.2023
13.10.2023
09.10.2023

26.06.2023
W Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się publiczna obrona pracy doktorskiej naszego kolegi Jonathana Scovila.
więcej
Promotorami pracy pt. Europejczycy w obliczu dżihadystycznego terroryzmu. Analiza porównawcza między Francją a Polską byli prof. dr hab. Mirosława Grabowska i prof. Wiktor Stoczkowski. Komisja jednogłośnie uznała, że będzie wnioskować o przyznanie Autorowi pracy tytułu doktora. Gratulujemy!
06.06.2023
W dniach: 24 maja - 6 czerwca 2023 roku Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło badanie
„Barometr Małych Miast” – pierwsze z zaplanowanego cyklu badań jakościowych, realizowanych metodą zogniskowanych wywiadów grupowych, zwanych
fokusami.
więcej
Badanie odbyło się w czterech miastach. Miasta te zostały dobrane ze względu na wyniki wyborów prezydenckich w 2020 roku.
Charakterystyka miast, w których odbyło się badanie:
A – „Miasto, w którym trwa pamięć o jego dawnej świetności” - Podkarpackie, 30-45 tys. mieszkańców. Zwycięzca I tury ostatnich wyborów prezydenckich – Andrzej Duda.
B – „Miasto zdezindustrializowane” - Pomorskie, 30-45 tys. mieszkańców. Zwycięzca I tury ostatnich wyborów prezydenckich – Rafał Trzaskowski.
C – „Ciche i spokojne miasto bez rozrywek” - Podlaskie, 20-35 tys. mieszkańców. Zwycięzca I tury ostatnich wyborów prezydenckich – Andrzej Duda.
D – „Miasto turystyczne bez turystów” - Zachodniopomorskie, 20-35 tys. mieszkańców. Zwycięzca I tury ostatnich wyborów prezydenckich – Rafał Trzaskowski.
Na podstawie wyników badania zostaną opracowane komunikaty.
03.06.2023
Nasza koleżanka Edyta Umańska odebrała dyplom doktora nauk społecznych w zakresie socjologii. Uroczyste promocje doktorskie odbyły się 3 czerwca na Uniwersytecie Warszawskim w ogrodach BUW. Gratulujemy!
21.05.2023
Dyrektor Fundacji CBOS dr hab. Ewa Marciniak udzieliła komentarza dla brytyjskiego dziennika Financial Times.
więcej
Zachęcamy do lektury artykułu „Warsaw seeks to win back farmers after Ukrainian grain fiasco” dostępnego tutaj.
18.05.2023
Dyrektor Fundacji CBOS dr hab. Ewa Marciniak wystąpiła podczas konferencji naukowej „Społeczne i technologiczne uwarunkowania bezpieczeństwa – problemy interdyscyplinarne” z referatem „Od czego zależy bezpieczeństwo kraju? Analiza badań społecznych”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Akademię Sztuki Wojennej w Warszawie.
27.04.2023
Dyrektor Fundacji CBOS dr hab. Ewa Marciniak wystąpiła podczas seminarium naukowego „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Rok po rozpoczęciu wojny” z referatem „Uchodźcy z Ukrainy w świetle badań CBOS”. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej oraz Wiadomości Społecznych.
18.04.2023
Badacze Fundacji CBOS: Michał Feliksiak i Jonathan Scovil zaprezentowali wyniki badania dotyczącego opinii o Węgrach i Węgrzech w ramach konferencji
„Reforma UE. Potrzeby, a nasze możliwości. Perspektywa czeska, słowacka, polska i węgierska” zorganizowanej przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
więcej
Szczegółowy opis wydarzenia tutaj: https://kurier.plus/node/4328.
16.01.2023
Rada CBOS w dniu 13 stycznia 2023 r. zakończyła otwarte postępowanie konkursowe w celu wyłonienia dyrektora Fundacji Centrum Badania Opinii Społecznej. Po weryfikacji złożonych dokumentów oraz rozmowie z kandydatami w tajnym głosowaniu na pięcioletnią kadencję została wybrana dr hab. Ewa Marciniak.
Wyświetlono 40 ze 135 wydarzeń