Oceny instytucji publicznych w marcu
Co miesiąc pytamy Polaków o ich opinie na temat działalności parlamentu i prezydenta, a także – w zależności od sytuacji – innych instytucji, na których w danym momencie koncentruje się uwaga opinii społecznej. Na ogół dwa razy do roku (w marcu i we wrześniu) przedstawiamy badanym większą liczbę instytucji, prosząc o ocenę ich funkcjonowania. OCENY DZIAŁALNOŚCI PARLAMENTU
2025-04-04|Autorzy: Magdalena Gwiazda, Ilona Kawalec
Kto jako prezydent zmieni Polskę na lepsze?
Zapytaliśmy badanych o to, która z osób ubiegających się o urząd prezydenta, już jako głowa państwa, w największym stopniu przyczyniłaby się do tego, aby: Polska była bezpieczna; nikt nie czuł się tu gorszy ani wykluczony; ludzie czuli się częścią wspólnoty, nie byli tak podzieleni i skonfliktowani.
2025-04-02|Autor: Michał Feliksiak
Polacy o wyborach prezydenckich
Ogółem ponad trzy czwarte badanych (76%) uważa, że to, kto zostanie kolejnym prezydentem Polski, będzie miało dla nich duże lub bardzo duże znaczenie. Poczucie wagi wyborów wiąże się ściśle z chęcią udziału w nadchodzącym głosowaniu. Osoby dostrzegające znaczenie wyborów dla siebie osobiście w ogromnej większości są zdecydowane uczestniczyć w głosowaniu (96% tych, którzy przypisują wyborom bardzo duże znaczenie i 90% tych, dla których mają one duże znaczenie).
2025-04-01|Autor: Beata Roguska
Polacy o NATO i ewentualnej budowie przez kraje UE wspólnych sił zbrojnych
Członkostwo Polski w NATO popiera 89% dorosłych Polaków, 4% deklaruje obojętność, a 2% jest przeciw. Większość (61%) badanych jest zdania, że w tej chwili Polska może być pewna zaangażowania natowskich sojuszników w ewentualną obronę naszych granic, ale tylko 11% stanowią zdecydowanie o tym przekonani. Natomiast 28% pytanych uważa, że takiej pewności mieć obecnie nie można. W porównaniu z lutym ub.r. postrzegana pewność Sojuszu Północnoatlantyckiego znacząco się zmniejszyła – o 18 punktów procentowych ubyło przekonanych, że obecnie Polska może być pewna zaangażowania sojuszników w ewentualną obronę naszych granic, a o 12 punktów przybyło twierdzących, że takiej pewności mieć nie można. Ponadto o 6 punktów procentowych zwiększyła się grupa badanych, którzy nie potrafią zająć stanowiska w tej kwestii (obecnie 12%).
2025-04-01|Autor: Barbara Badora
Polacy o drugiej turze wyborów prezydenckich. Potencjalni wyborcy kandydatów KO i PiS
Na tym etapie kampanii wyborczej badania sondażowe wskazują, że w tegorocznych wyborach prezydenckich ostateczna walka o prezydenturę rozstrzygnie się dopiero w drugiej turze głosowania. Przypomnijmy, że jeśli chodzi o pierwszą turę wyborów, to w naszym ostatnim, realizowanym w drugiej połowie marca sondażu najwięcej głosów wśród ankietowanych wybierających się na wybory uzyskał kandydat KO Rafał Trzaskowski (34%). Na drugim i trzecim miejscu znaleźli się z niewiele różniącym się od siebie wynikiem pretendent PiS na urząd prezydenta Karol Nawrocki z 23% poparciem oraz kandydat Konfederacji WiN Sławomir Mentzen, na którego chce głosować 21% zdeklarowanych uczestników wyborów. Pozostali pretendenci do prezydentury, w tym drugi z kandydatów rządzącej koalicji marszałek Sejmu Szymon Hołownia, cieszą się już znacznie mniejszym poparciem.
2025-03-28|Autorzy: Agnieszka Cybulska, Krzysztof Pankowski
Nastroje społeczne w marcu
Po poprawie ocen rozwoju ogólnej sytuacji w kraju w lutym, w marcu odnotowaliśmy korektę wyników. Są one obecnie nieco lepsze niż w styczniu. Co drugi Polak uważa, że obecna sytuacja w naszym kraju zmierza w złym kierunku (50%), a mniej niż co trzecia osoba (29%) jest przeciwnego zdania. Pogorszyły się również oceny sytuacji politycznej w Polsce. W przypadku postrzegania sytuacji gospodarczej umocnił się pogląd, że jest ona „ani dobra, ani zła”. Poprawiły się oceny poziomu życia badanych i ich rodzin.
2025-03-27|Autor: Marta Bożewicz