Postawy wobec osób z niepełnosprawnościami
W 2023 roku przeprowadziliśmy na reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski badanie Postawy wobec osób z niepełnosprawnościami, na temat postrzegania sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce oraz społecznego nastawienia do różnego rodzaju niepełnosprawności. Wyniki tego badania przedstawione są w niniejszym tomie Opini i Diagnoz. W naszych badaniach wielokrotnie, od kilku dekad, poruszaliśmy problematykę osób z niepełnosprawnościami (OzN), które w odczuciu społecznym należą do grup najbardziej zagrożonych wykluczeniem społecznym. W tekstach zawarte są odniesienia i porównania do wcześniejszych badań, dzięki czemu możemy śledzić, jak w ciągu ostatnich kilku dekad ewoluowały postawy wobec niepełnosprawności.
2024-04-04|Autorzy: Małgorzata Omyła-Rudzka (red.), Ilona Kawalec, Beata Roguska, Michał Feliksiak, Magdalena Gwiazda, Marta Bożewicz
O czym się ostatnio mówi?
W marcowym sondażu sprawdziliśmy, wokół jakich tematów koncentrowały się ostatnio rozmowy Polaków. Ankietowanym przedstawiono ponad dwadzieścia tematów, prosząc, aby określili, czy i jak często były one poruszane w ich bliskim otoczeniu w ciągu dwóch tygodni poprzedzających badanie.
2024-03-27|Autor: Michał Feliksiak
Zaufanie do polityków w marcu
ZAUFANIE I NIEUFNOŚĆ Ludzie aktywni publicznie – swoim zachowaniem, tym, co mówią, do czego dążą – budzą mniejsze lub większe zaufanie. W jakim stopniu każda z przedstawionych/wymienionych dalej osób budzi Pana(i) zaufanie? Odpowiadając, proszę posłużyć się skalą, na której -5 oznacza, że osoba ta budzi w Panu(i) głęboką nieufność, 0 – że jest ona Panu(i) obojętna, a +5 oznacza, że ma Pan(i) do tej osoby pełne zaufanie. Jeżeli kogoś Pan(i) nie zna, proszę mi o tym powiedzieć/zaznaczyć tę odpowiedź.
2024-03-25|Autor: Agnieszka Cybulska