Religia w szkołach
Rząd wprowadza zmiany związane z nauczaniem religii. Niektóre z nich, takie jak łączenie klas na lekcje religii i niewliczanie oceny z tego przedmiotu do średniej ocen rocznych, już weszły w życie w bieżącym roku szkolnym. Z kolei od września przyszłego roku wymiar lekcji religii ma zostać zmniejszony do jednej godziny lekcyjnej tygodniowo. W ostatnim sondażu sprawdziliśmy, co o tym i – generalnie – o obecności religii w szkołach sądzą Polacy. Czy, Pana(i) zdaniem, religia powinna być nauczana w szkołach publicznych czy też nie?
2024-10-07|Autor: Michał Feliksiak
Nastroje społeczne we wrześniu
We wrześniu, w porównaniu do sierpnia, nastroje społeczne się poprawiły. Więcej osób niż miesiąc wcześniej uważało, że ogólna sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku, zwiększył się też odsetek badanych dobrze oceniających sytuację polityczną i gospodarczą w naszym kraju. Nieco pogorszyły się tylko oceny warunków materialnych gospodarstw domowych: o 5 punktów procentowych (do 54%) zmalał odsetek respondentów, którzy uznali je za dobre, przy czym od sierpnia nie zwiększył się udział osób obawiających się pogorszenia własnych warunków materialnych oraz ankietowanych, którzy prognozowali, że za rok ich rodzinie będzie się żyło gorzej. ROZWÓJ OGÓLNEJ SYTUACJI W KRAJU
2024-10-03|Autor: Marta Bożewicz
Wielka powódź – jej zasięg oraz oceny działań ratunkowych
We wrześniu południową Polskę nawiedziła powódź o skali porównywalnej do tzw. powodzi tysiąclecia z 1997 roku. Straty w dotkniętych kryzysem województwach – dolnośląskim, opolskim, śląskim i lubuskim – są szacowane na miliardy złotych, pojawiły się też ofiary śmiertelne.
2024-10-02|Autor: Jonathan Scovil
Zaufanie do polityków we wrześniu
W naszych badaniach na liście ocenianych osobistości życia publicznego i politycznego zawsze znajdują się: prezydent RP, aktualni marszałkowie Sejmu i Senatu, premier oraz szefowie głównych ugrupowań politycznych. Pozostała część listy podlega zmianom. Badanie, którego wyniki prezentujemy, przeprowadziliśmy na reprezentatywnej imiennej próbie losowej pełnoletnich mieszkańców kraju. Realizowane było ono w ramach procedury mixed-mode. Zaufanie do polityków -Szymon Hołownia
2024-10-01|Autor: Agnieszka Cybulska
Letnie wyjazdy wypoczynkowe uczniów
Od 1993 roku w sondażach pytamy, czy uczniowie z gospodarstw domowych naszych respondentów podczas wakacji wyjechali na co najmniej tygodniowy wypoczynek poza miejsce zamieszkania, a jeśli nie wyjeżdżali, to jakie były powody rezygnacji z tej formy spędzania czasu wolnego od szkoły. W roku 2016 dołączyliśmy pytanie o dłuższe, trwające co najmniej dwa tygodnie, wakacyjne wyjazdy oraz pytania o ich kierunki. CO NAJMNIEJ TYGODNIOWE WYJAZDY WAKACYJNE
2024-09-30|Autor: Barbara Badora
Sztuczna inteligencja w opiniach Polaków
Termin sztuczna inteligencja (SI) bywa wymiennie stosowany z jego angielskim odpowiednikiem Artificial Intelligence (AI). Chociaż pojęcie to sformułował amerykański informatyk John McCarthy w 1956 roku, to dopiero współczesny, intensywny rozwój technik informacyjnych i komputerowych pozwolił na spopularyzowanie i praktyczne zastosowanie SI w życiu codziennym. Społeczne wyobrażenia o sztucznej inteligencji od lat kształtowała fantastyka naukowa (w formie książek, filmów, seriali i gier science fiction), a dziś coraz częściej stanowi ona przedmiot rozważań nauk społecznych. SZTUCZNA INTELIGENCJA – CO TO TAKIEGO?
2024-09-27|Autorzy: Edyta Umańska, Karolina Augustyniak-Brzezińska
Jakiego prezydenta chcą Polacy?
W przeprowadzonym ostatnio badaniu chcieliśmy się dowiedzieć, jaki powinien być przyszły prezydent Polski. W tym celu przedstawiliśmy respondentom listę osiemnastu opisów dotyczących różnych właściwości hipotetycznego kandydata – cech, predyspozycji, kompetencji, sposobów postępowania – prosząc, aby określili na 7-punktowej skali, jak ważne są one dla nich w przypadku przyszłej głowy państwa.
2024-09-24|Autor: Michał Feliksiak
Preferowany model prezydentury, czyli który z dotychczasowych prezydentów jest godny naśladowania
Wśród składanych swobodnie przez respondentów propozycji kandydatów na urząd prezydenta w przyszłorocznych wyborach pojawiły się nazwiska trzech prezydentów, byłych – Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego oraz obecnego – Andrzeja Dudy. Ankietowani mogli nie pamiętać, że w świetle prawa Aleksander Kwaśniewski oraz Andrzej Duda, po dwóch kadencjach na urzędzie Prezydenta RP nie mogą już starać się o najwyższy urząd w państwie. Jedynie Bronisław Komorowski, który był prezydentem przez jedną kadencję, teoretycznie mógłby się ubiegać o ten urząd raz jeszcze. Być może jednak sugestie personalne badanych były nie tyle realną propozycją, co wskazaniem pewnego modelu prezydentury, który im osobiście najbardziej odpowiadał. W odrębnym pytaniu2 zapytaliśmy ankietowanych o to, który z dotychczasowych prezydentów Polski po 1989 roku, wybrany w wyborach powszechnych, mógłby stanowić dobry wzór dla głowy państwa wybieranej w maju przyszłego roku. Chodziło nam przy tym nie tyle o wzór osobowy, co o sposób sprawowania urzędu prezydenta i postrzeganie jego roli w naszym ustroju politycznym, dlatego w pytaniu jest mowa o prezydenturach, a nie tylko prezydentach.
2024-09-20|Autor: Krzysztof Pankowski