Preferowany model prezydentury, czyli który z dotychczasowych prezydentów jest godny naśladowania
Wśród składanych swobodnie przez respondentów propozycji kandydatów na urząd prezydenta w przyszłorocznych wyborach pojawiły się nazwiska trzech prezydentów, byłych – Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego oraz obecnego – Andrzeja Dudy. Ankietowani mogli nie pamiętać, że w świetle prawa Aleksander Kwaśniewski oraz Andrzej Duda, po dwóch kadencjach na urzędzie Prezydenta RP nie mogą już starać się o najwyższy urząd w państwie. Jedynie Bronisław Komorowski, który był prezydentem przez jedną kadencję, teoretycznie mógłby się ubiegać o ten urząd raz jeszcze. Być może jednak sugestie personalne badanych były nie tyle realną propozycją, co wskazaniem pewnego modelu prezydentury, który im osobiście najbardziej odpowiadał. W odrębnym pytaniu2 zapytaliśmy ankietowanych o to, który z dotychczasowych prezydentów Polski po 1989 roku, wybrany w wyborach powszechnych, mógłby stanowić dobry wzór dla głowy państwa wybieranej w maju przyszłego roku. Chodziło nam przy tym nie tyle o wzór osobowy, co o sposób sprawowania urzędu prezydenta i postrzeganie jego roli w naszym ustroju politycznym, dlatego w pytaniu jest mowa o prezydenturach, a nie tylko prezydentach.
2024-09-20|Autor: Krzysztof Pankowski
Społeczna percepcja działań rządu od początku jego funkcjonowania
W ostatnim badaniu sprawdziliśmy, skąd Polacy czerpią informacje o pracy gabinetu Donalda Tuska, czym – ich zdaniem – zajmuje się rząd, oraz jak oceniają wiarygodność informacji przekazywanych przez polityków rządowych i opozycyjnych. Badanie przeprowadzono w drugiej połowie sierpnia, odpowiedzi respondentów nie uwzględniają ostatnich działań rządzących związanych z powodziami i podtopieniami na południu Polski.
2024-09-19|Autor: Beata Roguska
Kto byłby najlepszym prezydentem – propozycje Polaków
W pierwszej połowie września zadaliśmy Polakom pytanie otwarte, a więc takie, w którym respondenci mają pełną swobodę wypowiedzi, o to, kto, ich zdaniem, najlepiej sprawdziłby się w roli prezydenta Polski. Ankietowani nie musieli ograniczać się wyłącznie do zgłaszanych dotąd kandydatów czy nawet tylko do postaci ze sfery politycznej, ale mogli spontanicznie wskazać jakąkolwiek znaną osobę, która, według nich, byłaby dobrym prezydentem.
2024-09-19|Autor: Agnieszka Cybulska
Więzi społeczne A.D. 2024
W sierpniowym badaniu, po siedmioletniej przerwie, ponownie postanowiliśmy sprawdzić, w jakim stopniu problem społecznej izolacji oraz poczucie osamotnienia są obecne w polskim społeczeństwie. W tym celu zapytaliśmy respondentów m.in. o preferowane i realizowane formy spędzania wolnego czasu w zakresie doboru towarzystwa oraz o istnienie w ich otoczeniu osób, na których mogą polegać w każdej sytuacji, i o poczucie osamotnienia w trudnych chwilach. Powtarzalność zastosowanych wskaźników umożliwia nam obserwowanie zmian zachodzących w ostatnim ćwierćwieczu. TOWARZYSTWO W CZASIE WOLNYM
2024-09-18|Autor: Barbara Badora
Zdrowie i zachowania prozdrowotne Polaków
W lipcowym sondażu, po ośmiu latach przerwy, powróciliśmy do problematyki zachowań prozdrowotnych. Interesowało nas, jak Polacy oceniają swoje zdrowie, czy, w swoim odczuciu, dbają o nie, jakie działania podejmują w tym kierunku, a także co, ich zdaniem, w największym stopniu przyczynia się do jego poprawy. O kwestie te pytamy od wielu lat, o niektóre z nich już nawet od trzech dekad, dzięki czemu możemy śledzić, jak zmienia się myślenie o zdrowiu na przestrzeni lat. STAN ZDROWIA POLAKÓW
2024-09-16|Autorzy: Michał Feliksiak, Małgorzata Omyła-Rudzka
Preferencje partyjne w pierwszej połowie września (CATI)
W stosunku do sierpnia zainteresowanie hipotetycznymi wyborami parlamentarnymi zmieniło się nieznacznie. Gdyby wybory do parlamentu odbywały się w pierwszej połowie września, udział w nich wzięłoby, według własnych deklaracji, 77% uprawnionych do głosowania, o 2 punkty procentowe mniej niż poprzednio. Możliwość udziału w wyborach parlamentarnych z góry odrzuca 15% respondentów, nieznacznie więcej niż w zeszłym miesiącu (wzrost o 1 punkt).
2024-09-13|Autor: Krzysztof Pankowski
Stosunek Polaków do gejów i lesbijek
Ostatni raz pytaliśmy respondentów o ich stosunek do gejów i lesbijek niemal dokładnie trzy lata temu, jesienią 2021 roku. Uzyskane wówczas wyniki wskazywały na wyraźną i szybko postępującą poprawę nastawienia do tej grupy. W naszym sierpniowym badaniu postanowiliśmy sprawdzić, jak ewoluowały postawy Polaków w tym obszarze przez ostatnie trzy lata. Już lipcowe badanie pokazało, że po raz pierwszy w historii naszych pomiarów idea legalizacji związków partnerskich pomiędzy osobami tej samej płci uzyskała poparcie większości badanych. ODBIÓR SPOŁECZNY
2024-09-13|Autor: Jonathan Scovil
Nastroje konsumenckie
Pod koniec sierpnia w badaniu telefonicznym, po trzech miesiącach przerwy, zapytaliśmy o nastroje konsumenckie. Interesowało nas, czy badani muszą ograniczać wydatki na bieżące potrzeby czy też udaje im się coś zaoszczędzić, czy dokonują oni większych zakupów bądź inwestycji i czy planują je w najbliższej przyszłości. Zapytaliśmy również o oczekiwania dochodowe oraz inflacyjne, a także o postrzegane perspektywy na przyszłość.
2024-09-10|Autor: Małgorzata Omyła-Rudzka